Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj
X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Do jakiego wieku można wykupić ubezpieczenie na życie?

Ocena: 3.67 - liczba głosów 3

Dziękujemy za oddanie głosu

Ubezpieczenie na życie to jedna z najczęściej zakupywanych polis. Zainteresowanie taką formą ochrony jest bardzo duże, ale niektórzy mogą mieć trudności ze znalezieniem korzystnej dla siebie polisy. Dotyczy to głównie osób w podeszłym wieku. Nie oznacza to jednak, że seniorzy są pozbawieni możliwości wykupienia ubezpieczenia na życie.

 

do jakiego wieku można wykupić ubezpieczenie na życie

 

Terminowe ubezpieczenia na życie

 

Polisy na życie dzielą się na terminowe i bezterminowe. Te pierwsze przyciągają ludzi niską składką i wysoką sumą ubezpieczenia. Jednak to właśnie polisy okresowe mogą okazać się pułapką dla osób starszych. Tego typu oferty przeznaczone są zazwyczaj dla osób pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Oznacza to, że po ukończeniu 65 roku życia nie można wykupić ubezpieczenia terminowego. Osoby, które wcześniej korzystały z takiej ochrony, po osiągnięciu wspomnianego wieku nie wykupią kolejnej polisy. Mogłoby się wydawać, że nie jest to problem, ponieważ pozostają jeszcze ubezpieczenia bezterminowe. Warto jednak sprawdzić, czy w ich przypadku wiek naprawdę jest nieistotny.

    Porównaj ubezpieczenia na życie

 

Bezterminowe polisy na życie

 

W przypadku ubezpieczeń bezterminowych wiek także ma duże znaczenie. Wprawdzie niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na życie dostępne dla każdego, ale wiele ofert przeznaczonych jest wyłącznie dla osób, które nie przekroczyły pewnego wieku. Granica wynosi maksymalnie 85 lat, a często jest znacznie niższa. Wiek ubezpieczonego ma istotny wpływ na ryzyko ubezpieczeniowe, a tym samym na wysokość składki. Ryzyko ubezpieczeniowe to prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, które jest przedmiotem umowy. W polisie na życie zdarzeniem zobowiązującym do wypłaty świadczenia jest śmierć osoby ubezpieczonej. Wraz z wiekiem ryzyko zgonu zwiększa się. Osoba, która wykupuje ubezpieczenie w wieku ponad 60 lat będzie opłacała składkę znacznie krócej niż ktoś, kto podpisał umowę mając 30 lat. Z tego względu towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą składkę, aby zawarcie umowy ubezpieczeniowej było dla nich korzystne. Zależność tę najlepiej przedstawić na przykładzie konkretnej oferty. Oto jak zmienia się wysokość miesięcznej składki w zależności od wieku przy polisie z sumą ubezpieczenia 25000 złotych:

  • 25 lat – 38 zł
  • 35 lat – 54 zł
  • 45 lat – 80 zł
  • 55 lat – 122 zł
  • 65 lat – 199 zł
  • 75 lat –  363 zł

 

Jak widać, osoba w wieku 65 lat zapłaci ubezpieczenie niemal czterokrotnie więcej niż 35-latek. W przypadku innych ofert sytuacja wygląda podobnie.

 

Opłacalność ubezpieczenia na życie w wieku starszym

 

Pojawia się zatem pytanie o to, czy warto wykupić polisę na życie w starszym wieku. Głównym celem takiego ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony finansowej najbliższym na wypadek swojej śmierci. Rodzina musi pokryć wydatki związane z pogrzebem. Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 złotych. Taka suma nie pokrywa wszystkich wydatków, do których należy wliczyć między innymi zakup trumny, opłatę za miejsce na cmentarzu oraz za odprawienie ceremonii pogrzebowej. Świadczenie z polisy na życie pokrywa te oraz pozostałe wydatki, dlatego pozwala cieszyć się spokojem o sytuację finansową najbliższych w razie własnej śmierci. Oczywiście, nie trzeba od razu wykupywać polisy z sumą ubezpieczenia na 25000 złotych. Jeżeli głównym celem polisy ma być pokrycie wydatków związanych z pogrzebem, to można wybrać ofertę z niszą sumą ubezpieczenia, a tym samym z niższą składką miesięczną. Osoba w wieku 70 lat ma możliwość wykupienia polisy na życie z sumą ubezpieczenia w wysokości 5000 złotych, płacąc miesięcznie składkę w wysokości 53 złotych.

 

Podsumowanie

 

Ubezpieczenie na życie można wykupić w każdym wieku, ale seniorzy zapłacą za nie znacznie więcej niż osoby młodsze. Posiadanie takiej polisy jest korzystne bez względu na wiek. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy możliwie jak najwcześniej. Na wysokość składki wpływa także suma ubezpieczenia, dlatego w przypadku ograniczonego budżetu można wybrać polisę gwarantującą niższe świadczenie, nie rezygnując z ochrony, jaką zapewnia ubezpieczenie na życie. Najlepszy ranking ubezpieczeń na życie, który jest dostępny w serwisie rankomat.pl umożliwia w jednym miejscu porównanie wszystkich ofert dostępnych na rynku.

 

    Kup tanie ubezpieczenie na życie

Redakcja ubezpieczeniezyciowe.pl