Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj
X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Ankieta medyczna do polisy na życie – czy zawsze jest konieczna?

Ocena: 4.75 - liczba głosów 4

Dziękujemy za oddanie głosu

„Czy ankieta medyczna jest obowiązkowa przy zawieraniu polisy na życie?” – takie oto pytanie nadesłała do naszej redakcji jedna z internautek. Dziś przybliżamy tę tematykę.

 

ankieta medyczna w ubezpieczeniu

 

    KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE


Ankieta medyczna jest elementem obowiązkowym większości indywidualnych ubezpieczeń na życie. Może być stosunkowo krótka lub bardzo rozbudowana w zależności od sumy, na jaką się ubezpieczamy, typu polisy oraz wymogów poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy informacji ogólnych na temat uprawianego zawodu i hobby, sytuacji finansowej ubezpieczonego i posiadanych innych polisach na życie. Pytania zawarte w drugiej części dotyczą stanu zdrowia ubezpieczonego – tego, gdzie się leczył, jakie przechodził choroby i operacje, gdzie był hospitalizowany, jakie leki przyjmował w okresie ostatnich 5 lat, czy kiedykolwiek uległ wypadkowi oraz czy był czasowo niezdolny do pracy, miał przyznaną rentę itp. Dotyczą one również chorób występujących w jego rodzinie, które mogą mieć charakter dziedziczny, takich jak nowotwory, cukrzyca, udar mózgu. Ubezpieczyciel może zapytać, czy klient kiedykolwiek palił oraz ile papierosów dziennie pali obecnie, czy kiedykolwiek zostało mu zabrane prawo jazdy z powodu nadużywania alkoholu lub środków odurzających oraz ile alkoholu spożywa tygodniowo. Pytania mogą również poruszać tak drażliwe kwestie, jak waga ubezpieczonego, skłonności do depresji lub leczenie się z powodu innych chorób psychicznych.

 

    KUP UBEZPIECZENIE


Pamiętajmy, że wypełniając ankietę medyczną, oświadczamy na końcu, że podaliśmy kompletne i zgodne z prawdą informacje, upoważniamy również ubezpieczyciela do zdobywania informacji na temat naszego przeszłego i obecnego stanu zdrowia na własną rękę. Na podstawie naszych informacji towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko, ale również w razie udowodnienia nam, że poświadczyliśmy nieprawdę, może odmówić wypłaty świadczeń. Nie warto więc zatajać naszych nałogów czy przebytych chorób, bo ubezpieczyciel może skierować nas na dodatkowe badania, zwłaszcza, jeśli ubezpieczamy się na wysoką sumę lub mamy więcej niż 50 lat.


Ankiety medycznej nie musimy wypełniać w dwóch wypadkach: jeśli wykupujemy grupowe ubezpieczenie na życie (wtedy mamy do czynienia z tzw. rozproszeniem ryzyka, gdyż tego typu polisa obejmuje więcej osób) lub – w przypadku niektórych ubezpieczycieli - jeśli wykupujemy ubezpieczenie bezterminowe.

Redakcja ubezpieczeniezyciowe.pl